Junior High Track

2016-2017 JH Girls Track Team

2016-2017 JH Girls Track Team

2016-2017 JH Boys Track Team

2016-2017 JH Boys Track Team

Union City High School Track Championship Teams
Girls: County- 1978, 1981, 1987, 1995, 1997, 2000, 2003   TEC- 2001, 2002

Boys: County- 1974, 1975, 1976, 1977, 1982, 1986, 1989, 1990, 1998, 1999, 2000, 2001, 2006   TEC- 1964, 1965, 1969, 1973, 1974, 1976, 2000, 2001

Track Information

Track

JH Track Teams Compete Against Driver

JH Track Teams Compete Against Driver
The Junior High girls and boys Track teams competed against Driver on Wednesday.

GIRLS Team: 2nd place

GIRLS Individual:
100 Meter Dash- Grimes, 5th place, 15.88
100 Meter Dash- Phillips, 7th place, 16.72
200 Meter Dash- Gillum, 5th place, 34.94
400 Meter Run- Elliott, 3rd place, 1:18.88
400 Meter Run- Grimes, 5th place, 1:25.34
800 Meter Run- Wyatt, 2nd place, 2:51.86
800 Meter Run- Denney, 4th place, 3:34.58
1600 Meter Run- Wyatt, 2nd place, 6:08.02
1600 Meter Run- Denney, 5th place, 7:36.87
100m Hurdles- Weist, 5th place, 20.68
100m Hurdles- Gillum, 7th place, 24.62
4x100 Relay- 3rd place, 1:08.31
4x400 Relay- 2nd place, 5:30.09
Shot Put- Claywell, 2nd place, 25'01
Discus- Claywell, 1st place, 66'02.00
Discus- Elliott, 3rd place, 53'10.00
High Jump- Claywell, 1st place, 4'07.00
Long Jump- Claywell, 1st place, 13'03.00
Long Jump- Weist, 4th place, 11'11.00
Long Jump- Phillips, 5th place, 8'03.00


BOYS Team: 1st place

BOYS Individual:
100 Meter Dash- Moore, 2nd place, 13.24
100 Meter Dash- Dickman, 3rd place, 14.56
200 Meter Dash- Moore, 2nd place, 27.65
200 Meter Dash- Dickman, 3rd place, 30.06
200 Meter Dash, Reynolds, 6th place, 42.96
400 Meter Run- King, 2nd place, 1:05.52
400 Meter Run- Sicolela, 3rd place, 1:12.15
400 Meter Run- Reynolds, 6th place, 1:23.02
800 Meter Run- Walser, 1st place, 2:46.96
800 Meter Run- Hoggatt, 2nd place, 2:48.96
800 Meter Run- Perry, 3rd place, 2:50.84
1600 Meter Run- Walser, 1st place, 6:13.31
1600 Meter Run- Perry, 2nd place, 6:35.33
110m Hurdles- Glunt, 3rd place, 20.78
4x100 Relay- 2nd place, 56.18
4x400 Relay- 2nd place, 4:57.02
Shot Put- Armantrout, 1st place, 33'09.00
Shot Put- King, 2nd place, 33'03.00
Shot Put- Buckingham, 3rd place, 30'06.00
Shot Put- Reynolds, 4th place, 22'08.00
Discus- Armantrout, 1st place, 116'11.00
Discus- Sicolela, 2nd place, 97'04.00
Discus- Reagan, 3rd place, 87'02.00
Discus- Rylan Glunt, 4th place, 48'03.00
High Jump- Sicolela, 2nd place, 4'10.00
High Jump- Buckingham, 4th place, 4'04.00
Long Jump- Sicolela, 2nd place, 15'07.00
Long Jump- Glunt, 5th place, 13'02.00
Long Jmp- Dickman, 7th place, 12'00.00
Union City Dylan Williams Memorial Wood Bat Baseba...
Tonight's JV Baseball game at Richmond

© Union City Athletics / Randolph Eastern School Corporation

We are currently working toward accessibility compliance for our website. If you have any issues using our website, please contact our webmaster to address the concern.